Histori Filozofi

Histori Filozofi

Pytje nga Historia dhe filozofia semestri i pare

1.Histori e edukimit

Historija e edukimit esht diciplin shkencore pedagogjike e cila merret me studimin

teoris dhe praktikes se edukimit nga e kaluara e larget deri te e kaluara e afert

2.Filozofi e edukimit?

Esht diciplin e filozofis aplikative ku filozofija esht urtesi njerzore

esht udhrrefys dhe vlersus i jetes ne te gjitha

segmentet e sajku njera prej te cilave eshte edhe edukaata

3.Metoda sokratike?

Kete metod e zbuloj Sokrati e cila njihej si metod e te mesuarit metoda sokratike te cilen e ndau ne dy pjes :Ironia dhe e dyta Majeutika

4.Teoria empirike?

Sipas teoris empirike factor kryesor ne zhvillimin e njeriut dhe jetes psikike te tij eshte rrethi I jaashtem perkatesisht pervoja individit.Kjo teori fillet I ka ne boten antike.Perfaqesuses te kesaj teorie jan xhon Vatson,Xhon loku ,Aristoteli

5.Si I quajm pergjigjet e sakta?

Pergjigjet e shkurta te sakta dhe te qarta I quajm pergjigje LAktonike

7.Teoria e kognitivizmit?

Kognetivizmi eshte teori psikologjike dhe filozofi e eedukimit dhe filozofi e edukimit, fillet e saaja I gjejm qysh ne lashtesi.Kognitivizmi ka te beje me ndryshime graduale dhe te rregullta permes te cilave proceset mendore behen me komplekse me te sofistikuara.

8.Paraqitni me diagramt te Venit shkollen e Re dhe te Vjeter?

-Shkolla e vjeter u cilsua edhe si shkolle autoritare ku dominonte autoriteti I mesuesit ,arsimtarit,ai ju jep dijee nxenesve u cilsua edhe si shkoll e disiplines ku pa rregull nuk ka pune predikonin mesuesit e shkolles herbartiane

-Shkolla e re eshte shkoll e punes shkoll e vetaktivitetit te nxensit ,nxenesit nuk orientohen net e mbajturit mend, por kryesisht me zgjidhjen eproblemeve jetsore, ata ne shkoll punojn hulumtojn gjejn dhe vlersojn dhe arrijn te vertetat ne menyr te panvarur.

Te perbashkta:Nxenesi,Arsimtari,

9.Shenoni karakterstikat e komenskit?

Komenski eshte themelues I didaktikes moderne.Ai definoj Didaktiken si shkathesi per te mesuar edhe pse ne gjirin e saj perfshiu edhe shum qeshtjee te tjera nga didaktika,pedagogjia e pergjithshme,nga psikologjia etj.Lidhur me me kete ai shkruan keshtu”Didaktika madhe eshte shkathesi e pergjithshme per te mesuar qdo ke per qdo gje”Komenski angazhohet per arsim te pergjithshem e demokratik, pa marr parasysh shtresen shoqerore apo gjinin.

10.Çka eshte humanizmi?

Fjala Humanizem vjen nga fjala lat.humanus qe dmth njerzor, I njerzishem. Humanizmi eshte filozofi bashkohore e edukimit e cila zene fill shum shekuj me pare. Ne boten bashkohore paraqitet ne radh te pare si reaksion ndaj totalitarizmit, ndaj tjetersimit te njeriut si pasoj e zhvillimit te hovshem teknik-teknologjik perkatesisht net e mir e emancipimit te njeriut dhe te kultivimit te vlerave njerzore sidomos te menduarit kritik.

a)Humanizmi mbeshtetet ne dy parime themelore:

Individualizmi:I cili konsiston ne mesimin me nxenesin ne qender ne njohjen dhe respektimin e nevojave te gjithsecilit nxenes, ne te nxenit aktiv te nxenesit si dhe ne raporte bashkveprimini nxenes –mesues dhe nxenes-nxenes.

Morali-ka te bej me kerkesen per zhvillimin e vlerave moral e te femijes siq jan:Nderi, Drejtesia,Dinjiteti.

11.Biheviorizmi te nxenit?

Sipas biheviorizmit per te nxitur te nxenit ata theksojn me teper perdorimin e perforcimit pozitiv se atij negative.Ndeshkimi sjelljen e padeshirueshme menjanon vetem perkohsisht ndersa lavderimi jo vetem qe ngrit deshiren e individit por edhe ebene ate te ndjehet mir.

13.Intelegjenca hapsinore?

Perfshin aftesin per te preceptuar boten pamore ne menyre te sakte dhe te rikrijuar pervojen pamore ne syrin e mendjes.

14.Cilat jan nocionet pedagogjike?

Jane:Pedagogjia familjare,pedagogjia speciale,pedagogjia parashkollore.

15.Kollogatia greke?

Kollogatia greke ngerthente edukaten intelektuale ,morale, fizike dhe estetike. Kollogatia greke mbeshtetej ne bukurin dhe miresin

  1. kom nje pytje per ju nese kishit mujt me mu pergjigj

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: