Hyrje ne Informatike

1.Ku eshte dallimi ne mes komandave Format C: dhe Format /q C:

2. Kemi dy particione te Diskut. Local Disk C dhe Local Disk D.Te dyja me NTFS.

Ne DOS gjate Ekzekutimit te komandes Format C:, paraqitet :Canot format network Drive. Pergjigju detajisht pse

 

 

3.Cka na mundeson komanda FDISK ne DOS.

4. Pse perdoret komanda CD ne DOS

5.Ku qendron dallimi ne mes DOS-it dhe WINDOWS.

6.Cka nenkupton me termin Procese ne Sis.Operative.

7. Defino Page File

8.Cka nenkupton me CPU USAGE

9. Sqaro Memorjen Fizike dhe Kernel Memorjen

10. Cka ndodh nese ndalet nje proces ne menyre te “dhunshme”

11.Cka nenkupton me BOOT ne Windows

12. Cka nenkupton me FILE ALOCATION TABLE ne Sist.Operative

13.Numero min 4 sufikse te datotekave, dhe trego dmth e tyre

14.Cka nenkuptoni me termin ROOT te Sis.Operative, jep nje shembull

15.Dallimi ne mes procesit dhe programit

16.Sqaro page dhe nonpage te Kernel memorja

17.Cka nenkupton me fragmentim dhe defragmentim te diskut

18.Sqaro DLL te Windows-i

19. Defino hal.dll

20.Defino lidhjen e hardwere-it me sotware-in

pergjigje

1.Dallimi mes ketyre dy komandave eshte se me komanden e pare behet Formati ne form normale( LLF-low level format) kurse Komanda e dyt mundeson Formatimin por ne menyre me te shpejt ose quick format.

2.Sepse me Komanden Fdisk ne Dos-i nuk mund te fshihet nje Ntfs particion

3.komanda fdisk ne ms-dos mundeson hapjen e nenmenuse ne te cilen mundemi te krijojme fshijme apo te gjejme informata per nje particion qe eshte ne diskun tone

4.Komanda CD ne DOS eshte komand e cila perdoret per qajse ne direktoriume te ndryshme.

5.dallimi ne mes ms-dos dhe windowsit eshte ai se ne dos ekzekutimi i nje aplikacioni behet nepermjet nje shifre ndrersa ne windows nepermjet dritareve vizuele dhe me lehte

7. pagefile është një pjesë e rezervuar e Hdd, që është përdorur si një zgjatje e RAM-it, për të dhënat në RAM e cila nuk është përdorur kohët e fundit.

8.cpu usage —treguesi i punes se procesorit ne perqindje ne interval kohor

9. memorja fizike e cila njihet edhe si ram memorja ose memorja ndermjet suese e procesorit me pjeset tjera hardwerike ndersa kernel memorja eshte memoria virtuele qe mirret nga pjesa e kujteses se forte (HDD)

10.Cka ndodh nese ndalet nje proces ne menyre te “dhunshme”

Gjate punes ne sistemin operativ behet startimi i disa aplikacione

11. opcion qe na mundeson startimin e windowsit nga cd-ja

12.FAT (menyra se si jane te renditura filet ne disk)

13.txt —–tekste

Xls —–exell

Doc—-document

Ppt—-power point

15.dalllimi ne mes procesit dhe progrmait paraqet ate se startimi i nje aplikacioni ose programi paraqet nje proces ndersa programi mundeson komunikimin sa me te lehte me makinen ne rastin tone kompjuterin me pjesen hardverike

16.Page- Ky numër tregon sasinë e kujtesës virtuale e caktuara për kernel memorin.

Nonpage- Kjo është sasia e RAM-it kushtuar sistemit operativ kernel.

18. DLL as is Dynamic Link Library-perdoret per mbeshtetje te aplikacioneve pa marveshje te regjistruar ne cfardo softweri te hapur.

19. hal.dll eshte nje shtrese abstrakte hardwerike e windowsit e cila implementon nje numer te funksioneve qe implementohen ne menyra te ndryshme nga platforma te ndryshme hardwerike, qe ne kete kontest, me se shumti referohet si grupe e qarkut te integruar (chipset)

20. lidhja ne mes hardwerit me softwaret eshte ajo se me softwer behet komunikimi ose startimi i hardverit (pjesa fizike e nje pc-j

 

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: