Sh.Komunikimit

Evidento shkthtesit e mesimit akademik?
Shkrimi akademik, leximi akademik, degjimi aktiv, mendimi kritik.

Proceso nje perkufizim te temes se eses akademike?
Kompjuteri i pare ne Bote à Ne vitin 1941 eshte prodhuar kompjuteri i pare à Prodhimi i kompjuterit te pare nga kompania IBM ne vitin 1941.

Ne temen e perkufizuar me larte realizoni veprimet e nevojshme te cilat shpien shkrimin e esese.?
Gjate shkrimit te esese duhet ta: njohim permbajtjen e temes, duhet te kemi ndjeshmeri, tema duhet te jete aktuale, e vacant, konkrete, specifike, e qart, senzibilizimi i dukurise.

Trego cka kuptoni me nocionin coherence midis dy paragrafeve?
Me coherence midis paragrafeve nenkuptojme se paragrafet duhet perputhen paragrafi i pare me te dytin e keshtu me rralle. Me koherenc kuptojme se gjate te shkruarit duhet te kem hapsire ne mes paragrafeve dhe duhet te jene te kjarte, po ashtu duhet me qene te shkurter paragrafet.

Shkruaj dy paragrafe lidhur me temen te cilen e ke zgjedhur me siper duke manifestuar coherence midis tyre?
Ne vitin 1941 nga kompania IBM eshte prodhuar kompjuteri i pare i cili ka punuar ne SO MS-DOS, i cili ky system ka qene i bazuar ne tekst dhe komanda dhe njekohsisht ka patur shume gabime. Kompjuteret e asaj kohe kane qene shume te medhenje, te rende dhe çmimi i tyre ka qene shume i larte dhe ka qene problem qe çdo familje te kete nje kompjuter te till per shkak te çmimit te lart.

Pershkruaj nje model ten je skede dhe trego funksionin e saj ne nje punim kerkimore?
Zgjedhja e temes, hulumtimi i materialit, mbledhja e shenimeve, perbmledhja e raportit, te shkruarit e draftit te pare, editimi i raportit.

Citatet  e nje punimi kerkimor shfrytezohen per?
Per te treguar burimin e sakt dhe te drejt te informacionit te servuar ne ese apo shkrim. Te tregohet origjinaliteti i informacionit dh i shkrimit, Nderlidhjen e eses me ngjarje.

Neser do te behesh nje mesimdhnes i cili do te nxite nxenesit ne nje lexim aktiv duke ndervepruar me disa teknika te leximit si :
T e lexuarit aktiv eshte menyra me e mire per te nxitur te lexuarit aktiv te nxenesit eshte qe tu japim atyre mundesi per te bere lexim te vazhdueshem ne heshtje. Teknikat e leximit aktiv jane: vemendje, ndjenja, perftyrimet, kujtesa, reagimi, kritika, kujtesa afatgjate.

Analizoni kuptimin e shprehjes Lexues qe mendon?
Leximi eshte nje process i komunikimit nepermjet lexuesit dhe leximit. Lexuesi qe mendon : reflekton, bene pytje, bene analiz te ideve, nderveprimi i njohurive paraprake me njohurit e reja, transfera e njohurive te reja ( krijues), transfera e njohurive (te nxenit), konkluzione, metakognicion etj.

Cilat jane teknikat e veprimit per tu realizuar degjimi aktiv?
Te degjojm, te ngrehim doren kur duam te flasim, te pyesim se qfar lloj libri eshte, te pyesim se pse u zgjodh ky liber, te perdorim shprehjet “ me pelqen ajo qe the “.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: